Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 

Co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy jest najczęstszym rozwiązaniem służącym realizacji bieżących celów konsumpcyjnych. Jakie są tego powody i jak przygotować się do zaciągnięcia tego typu zobowiązania?

Kredyt gotówkowy jest najczęstszym rozwiązaniem służącym realizacji bieżących celów konsumpcyjnych. Jakie są tego powody i jak przygotować się do zaciągnięcia tego typu zobowiązania?

W pierwszym półroczu 2019 roku banki i SKOKi udzieliły 3,5 mln kredytów konsumpcyjnych z czego 1,9 mln stanowiły kredyty gotówkowe (Kredyt Trendy). Duża dostępność, szeroki zakres oferowanych kwot czy uproszczone procedury to tylko kilka cech wpływających na popularność tego rozwiązania. Warto zatem wiedzieć, jakich dokumentów wymaga bank i na co zwraca uwagę podczas analizy wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego.


Kredyt gotówkowy - szybkie finansowania bez zbędnych formalności

Kredyt gotówkowy znajduje się w ofercie niemal wszystkich banków działających na rynku. Duża dostępność tego rozwiązania w połączeniu z uproszczonymi procedurami, szerokim zakresem oferowanych kwot i możliwością złożenia wniosku online powoduje, że coraz chętniej korzystamy z tej formy finansowania. Niezaprzeczalnym atutem jest także swoboda w wydatkowaniu otrzymanych środków. Kredytobiorca nie musi deklarować na co przeznaczy pożyczone od banku pieniądze ani przedstawiać żadnych faktur czy rachunków potwierdzających kierunek ich wydatkowania. Duża konkurencja w segmencie kredytów gotówkowych przekłada się także na sukcesywne upraszczanie procedur. Dzięki temu lista dokumentów wymaganych od kredytobiorcy przez banki staje się coraz krótsza.


Pozytywna zdolność kredytowa kluczem do sukcesu

Decyzja banku o udzieleniu finansowania zawsze poprzedzona jest analizą zdolności kredytowej wnioskodawcy. Poziom jej skomplikowania zależy m.in. od kwoty potencjalnego zobowiązania. Trend jednak wskazuje na ciągłe upraszczanie procedur - szczególnie dla kredytów na kwotę o kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Fundamentem weryfikacji są dochody osiągane przez kredytobiorcę, gdyż po pomniejszeniu ich o comiesięczne koszty (utrzymanie gospodarstwa domowego, samochodu, obsługa innych zobowiązań) bank określić może czy wygenerowana nadwyżka pozwoli na terminową obsługę nowego kredytu. Jeśli z analizy wynika, że wnioskodawca jest „pod kreską” to musi się on pogodzić z odrzuceniem wniosku.

Równolegle bank sprawdza, jak potencjalny kredytobiorca radził sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań. W tym celu weryfikowane są rejestry Biura Informacji Kredytowej (BIK). Jeżeli osoba ubiegająca się o kredyt dopuszczała się w przeszłości regularnych i rażących opóźnień w spłacie (powyżej 90 dni) to bank z dużą dozą prawdopodobieństwa taki wniosek odrzuci. W najlepszym wypadku zaostrzy warunki finansowania i poprosi o przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia np. poręczenia osoby trzeciej posiadającej zdolność kredytową.


Jakich dokumentów będzie oczekiwał bank?

Dla przeprowadzenia miarodajnej weryfikacji zdolności kredytowej bank poprosi o przedstawienie stosownych dokumentów. Z uwagi na prokliencką postawę ich liczba regularnie się zmniejsza. Aktualnie większość banków wymagać będzie:
 • Dokumentu potwierdzającego tożsamość
 • Zaświadczenia od pracodawcy potwierdzającego osiągane dochody lub
 • Wyciągu z konta, na które wpływa wynagrodzenie za okres trzech ostatnich miesięcy
 • Ostatni odcinek renty lub emerytury (dotyczy emerytów i rencistów)


 • Kredyt gotówkowy bez dokumentów - czy to możliwe?

  Osoby korzystające z bankowości elektronicznej zapewne niejednokrotnie otrzymały ofertę kredytu gotówkowego "na jedno kliknięcie". Jest to możliwe gdyż bank zweryfikował już ich tożsamość w procesie zakładania konta osobistego, a analiza zdolności kredytowej odbywa się na podstawie weryfikacji wpływów na rachunek. Sprawdzenie historii w BIK nie angażuje w żaden sposób klienta więc bank prowadzący konto ma pełny zestaw danych pozwalających przedstawić klientowi odpowiednią ofertę. Pomimo bezdyskusyjnej wygody rozwiązanie to ma istotną wadę - kredytobiorca nie wie, jak propozycja ta wypada na tle ofert konkurencyjnych banków.


  Bezpłatne narzędzia wspomagające wybór najlepszej oferty

  Poszukiwanie najlepszego kredytu gotówkowego nie musi oznaczać „wycieczki” po oddziałach bankowych. Nie jest też konieczne przeglądanie stron internetowych każdego banku z osobna. Dzięki dostępnym w sieci narzędziom porównywanie ofert jest szybkie i proste. Osoby szukające finansowania na dowolny cel powinny sprawdzić kredyty gotówkowe na finanse.rankomat.pl. Dzięki porównywarce możliwe jest wygodne porównanie ofert według kryteriów zdefiniowanych przez użytkownika np. kwota i okres spłaty zobowiązania.

  W serwisie porównać można także kredyty samochodowe i hipoteczne, znaleźć najlpesze konto osobiste i lokatę bankową. Skorzystać można też z poradników finansowych. Przykładowo osoby spłacające wiele kredytów i pożyczek mogą zamienić je w jedno zobowiązanie, ułatwiając sobie tym samym zarządzanie osobistym budżetem. Więcej na ten temat można przeczytać w tym miejscu - https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/
  ...........................................................................................................................

  © 2007-2020 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
  e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


  statystyka