Google wszędzie w serwisie
 
 
 
   

Twoje konto

   
     
    Biuletyn informacyjny  
  
 
  Usługi [15911]
  Sprzęt komputerowy [7790]
  Motoryzacja [75417]
  Sprzęt audio-video [54]
  Telefony komórkowe [12944]
  Praca [99224]
  Turystyka [353]
  Inne [10656]
  Agroturystyka
  Pensjonaty
  Domy i domki
  Hotele i motele
  Ośrodki wczasowe
  Turystyka aktywna
  Szkolenia i konferencje
  Gastronomia
  Campingi
dodaj swoją firmę »
Dom i budownictwo Finanse Handel Komputery i Internet Komunikacja i transport Kultura i Sztuka Medycyna i zdrowie Motoryzacja Nauka i szkolnictwo Prawo i podatki Produkcja Reklama i media Rolnictwo i ogrodnictwo Rozrywka i gastronomia Sport i rekreacja Turystyka i noclegi Urzędy, instytucje i organizacje Usługi Telekomunikacja Zdrowie i uroda
dodaj swoją reklamę »

Warning: file_get_contents(http://www.it-service.pl/panel/serwisy/mojepodlasie_menus.php) [function.file-get-contents]: failed to open stream: Connection refused in /srv/www/vhosts/suwalki.info/www/suwalki2014/mojepodlasie/imprezy_menus.php on line 5
Praca kierownik Media Expert
Fryzjer dziecięcy
Czego trzeba na Sejneńskiej?
Hocus Pokus Praca
ortopeda dziecięcy
Przychodnia genetyczna i rezonans
plaże okolice
sprzęt agd
muzeum wystawy
Pizza Suwałki gdzie?
Internetowa baza nieruchomości

Działka budowlana w Sobolewie k. Suwałk


pokaż więcej »
Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 05-02-20

1 USD: 3,8654
1 EUR: 4,2620
1 CHF: 3,9744
1 LTL :
1 GBP: 5,0504
Nowa oferta Parku Naukowo-Technologicznego dla przedsiębiorców i młodzieży
Jak ocenić bukmachera?
3 niezawodne sposoby na piękną cerę bez niedoskonałości
Uda się po raz drugi? Wigry wiosną chcą uratować ligowy byt
Zima w mieście – darmowe lodowisko od mBanku!
W naszym województwie rodzi się więcej dzieci niż przeciętnie w kraju
W ubiegłym roku w całym kraju z zasiłku macierzyńskiego skorzystało prawie 708 tys. rodziców. Coraz większą popularnością cieszy się również urlop ojcowski i rodzicielski. Z danych ZUSu wynika, że w województwie podlaskim rodzi się więcej dzieci niż w innych częściach kraju.

Urlop rodzicielski został wprowadzony w roku 2013. Przysługuje on rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łącznie z urlopem macierzyńskim, który trwa 20 tygodni oraz z wydłużonym dodatkowym urlopem macierzyńskim w wymiarze 6 tygodni, pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem przez 52 tygodnie. W całym roku 2017 z urlopów tych skorzystało nie całe 407 tys. rodziców, w tym 402 tys. kobiet i 4 tys. mężczyzn.

Jak poinformowała Katarzyna Krupicka, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, w ciągu ośmiu miesięcy 2018 roku na urlopie rodzicielskim przebywało ponad 331 tys. rodziców, czyli o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. - Nieduży wzrost zanotowano w przypadku urlopów ojcowskich. W sierpniu 2018 roku pozostawało nich 124 tys. ojców , co oznacza wzrost o tylko 7 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwsze dwa lata życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni - dodała.

W białostockim Oddziale ZUS łączny wzrost liczby osób pobierających zasiłek macierzyński wyniósł 26 proc. Porównując statyki obejmujące cały kraj, możemy pochwalić się o 5 procent większym wzrostem ponad średnią obowiązującą w Polsce. Na dzień 31 sierpnia 2018 r. w województwie podlaskim wypłacane były 16 tys. zasiłki macierzyńskie. Świadczenie to trafiło do 78 proc. pań i 22 proc. panów.

- Warto wiedzieć, że pierwszym warunkiem, który należy spełnić, aby móc otrzymać zasiłek macierzyński, jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu i dotyczy to: pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych,
wykonujących pracę nakładczą, pracujących na podstawie umowy zlecenie, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom, które z nimi współpracują, a także osoby świadczące pracę na podstawie umowy uaktywniającej, prowadzących działalność pozarolniczą (i ich współpracowników), osób pozbawionych wolności lub tymczasowo aresztowanych, które zostały skierowane do wykonywania pracy odpłatnie, duchownych, wykonujących służbę zastępczą, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony, przedłużonej do dnia porodu - wymienia Krupicka.

Jak dodaje, zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu: urodzenia dziecka, przyjęcia dziecka na wychowanie (w wieku do 7 lub  10 roku życia, jeżeli obowiązek szkolny dziecka został odroczony i złożono wniosek do sądu o jego przysposobienie lub przyjęto je w ramach rodziny zastępczej, niezawodowej). Zasiłek ten przysługuje również ojcu dziecka lub innemu członkowi rodziny (ubezpieczonemu), w przypadku: śmierci matki dziecka, porzucenia dziecka przez matkę, niezdolności matki do samodzielnej egzystencji, podjęcia pracy przez matkę, która nie jest ubezpieczona i nie ma prawa do zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy, które odpowiadają okresom: urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego. Zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe.

komentarze [2] | powrót »


PARTNERZY© 2007-2020 Internet i Programowanie - Podlaski Serwis Informacyjny - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis mojepodlasie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników.
e-mail: redakcja@mojepodlasie.pl


statystyka